Об’єднуємо зусилля для відстоювання фахової передвищої освіти

НовиниКоментарі Вимкнено до Об’єднуємо зусилля для відстоювання фахової передвищої освіти
Українська освіта сьогодні зазнає кардинальних змін. В більшості з них освітяни вбачають позитивні процеси, проте існує ряд факторів, що можуть стати у майбутньому причиною непоправних проблем. Насамперед це стосується прийняття законопроєкту «Про професійну освіту», який вводить в оману потенційних споживачів освітніх послуг оскільки в ньому з’являються коледжі однакового типу з тими, що вже є в законі «Про фахову передвищу освіту». Також є неприйнятним невиконання держслужбовцями норм закону «Про фахову передвищу освіту» та ігнорування думки фахівців-практиків. Важливо також донести до законотворців пропозиції випускників Програми Держдепу США «Адміністрування в коледжах США» у партнерстві з Університетом штату Флорида та коледжем Санта Фе.
Один із перших випускників цієї Програми Голова Ради директорів ЗВО Хмельниччини, що здійснюють підготовку фахового молодшого бакалавра, директор Хмельницького політехнічного фахового коледжу Національного університету «Львівська політехніка», член Ради Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту доктор економічних наук, доцент Вадим Овчарук цілеспрямовано відстоює ідею розвитку українських коледжів по типу коледжів США.
На Симпозіумі випускників ССАР, що відбувся 9-10 вересня у Маріуполі, Вадим Володимирович виступив за темою порівняння теперішньої системи фахової передвищої освіти України та системи доуніверситетської підготовки (державних коледжів) США. На переконливих прикладах він довів переваги, затребуваність та конкурентоспроможність передвищої освіти при умові якісної законодавчої бази.
Симпозіум зібрав однодумців, що об’єднались задля відстоювання інтересів галузі, впровадження передових освітніх методик та інновацій. Його відкриття відбулось у Центі розвитку стартапів 1991 Mariupol за участі представників Державного департаменту США, Посольства США в Україні, Офісу Президента України, Міністерства освіти і науки України, Маріупольського державного університету, Університету і коледжу Санта Фе (США), Маріупольської міської та районної ради, Маріупольського міського центру зайнятості. Другий день роботи Симпозіуму проходив на базі Маріупольського будівельного фахового коледжу за участі представників Маріупольської міської ради та Департаменту освіти і науки Донецької ОДА. Він був присвячений обміну досвідом випускників Програми з директорами закладів фахової передвищої освіти Донецького регіону. Керівники коледжів обговорювали проблеми розвитку фахової передвищої освіти в Україні та можливості власного впливу на ці процеси. За ініціативи Голови Ради директорів ЗВО Хмельниччини В. Овчарука було створено громадську організацію «Спілка випускників Програми адміністрування в коледжах США». Рішенням новоствореної організації були надіслані звернення до голів фракцій ВРУ з вимогою залучити до обговорення законопроєкту «Про професійну (професійно-технічну) освіту» представників коледжів з метою врахування інтересів цієї ланки освіти.
В рамках роботи Симпозіуму було проведено тренінг директора лобістської платформи «Drive Decision» Олександра Гвяздовського «Лобіювання як інструмент взаємодії з органами влади». Всі учасники отримали Сертифікати.
Ідею об’єднання зусилль для відстоювання фахової передвищої освіти Вадим Володимирович озвучив і на Регіональній нараді директорів закладів фахової передвищої освіти, що відбулася 30 серпня 2021 р. у ВСП «Львівський фаховий коледж харчової і переробної промисловості НУХТ»
Участь в нараді взяли Кретович Світлана Сергіївна – завідувач відділу з питань освіти і науки Директорату з питань внутрішньої та гуманітарної політики Офісу Президента України; Паска Олег Володимирович – директор Департаменту освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, Яцейко Марія Григорівна – голова Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки, Калин Мар’ян Миронович – заступник голови, завідувач відділом соціально-економічного захисту і заробітної плати Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки, Коса Тетяна Григорівна – ВГО «Всеукраїнська Асоціація працівників закладів фахової передвищої освіти», Кириченко Микола Олексійович – ректор ДЗВО «Університет менеджменту освіти», член-кореспондент Національної академії наук вищої освіти України, Просіна Ольга Володимирівна – керівник ГО «Центр освітніх ініціатив «ТОЛОКА», завідувач кафедри філософії і освіти дорослих ЦІПО Університету, Дадак Роман Михайлович – голова Ради директорів ЗФПО Львівської області, Калушка Володимир Павлович – голова Ради директорів ЗФПО Тернопільської області, Нагорний Ростислав Васильович – голова Ради директорів ЗФПО Івано-Франківської області, директори 40 закладів фахової передвищої освіти Львівської області.
Нарада відбулась у формі конструктивного діалогу з урахуванням пропозицій, зауважень виступаючих та побажань успішного навчального року.
Учасники наради підсумували зроблене минулого року, поставили завдання на новий навчальний рік, а також ухвалили резолюцію за підсумками серпневої наради та звернення до Президента з пропозицією створити Раду розвитку вищої та фахової передвищої освіти при Президентові України.