Державна підтримка фахової передвищої освіти має стратегічне значення для економічного процвітання України

НовиниКоментарі Вимкнено до Державна підтримка фахової передвищої освіти має стратегічне значення для економічного процвітання України

2019 рік для освітянської спільноти був визначальним з точки зору законодавчого врегулювання їх діяльності.  Цьому передували численні фахові дискусії, обговорення, акції протесту. Опинившись поза правовим полем,  внаслідок прийняття у 2014 році не до кінця продуманого закону “Про вищу освіту”, представники закладів передвищої освіти  підняли питання руба.  В кінці 2018 року відбулись всеукраїнські акції протесту.

Результатом активних протестів освітян стало перенесення розмови в кабінети Верховної Ради. У березні  провели  розширене  засідання Комітету з питань науки і освіти. Мета засідання: прийняття стратегічного рішення щодо подальшого розвитку сфери фахової передвищої освіти. Як зазначає учасник засідання, голова ради директорів ЗВО І-ІІр.а. Хмельницької області, директор Хмельницького політехнічного коледжу НУ «Львівська політехніка», доктор  економічних наук, доцент Вадим Овчарук, великим позитивом засідання було те, що Комітет прийняв одноголосне рішення –  внести на розгляд Верховної Ради України доопрацьований та поданий народними депутатами України, членами Комітету,  проєкт Закону України  «Про фахову передвищу освіту» та рекомендував  Верховній Раді України прийняти його за основу.

У  травні та червні  Верховна Рада України  більшістю голосів підтримала  законопроєкт № 8321-д «Про фахову передвищу освіту»  і  6 червня  він перейшов в ранг Закону при умові підписання Президентом України.  Хмельницькі політехніки горді тим, що народні висуванці від нашого міста, Сергій Мельник та Сергій Лабазюк, не тільки підтримали законопроєкт, а й активно відстоювали необхідність його термінового внесення на розгляд  Верховної Ради для голосування і тим самим відстоювали інтереси нашого коледжу.

1-4 липня Вадим Овчарук, як один із перших випускників Програми академічних обмінів імені Фулбрайта (ССАР), взяв активну участь у робочій зустрічі представників уряду, парламенту та випускників Програми ССАР з американськими колегами Вільмою Фуентес та Джефрі Міліганом. Темою жвавих дискусій стало обговорення компромісного варіанту ухваленого в другому читанні законопроєкту «Про фахову передвищу освіту». Учасники зустрічі висловлювали різні думки щодо необхідності внесення поправок до закону, але всі були єдині в тому, що законопроєкт повинен бути негайно підписаний Президентом, оскільки технікуми, коледжі та училища опинились поза правовим полем. Присутні одноголосно прийняли рішення звернутись до Президента, аргументуючи необхідність термінового підписання законопроєкту. Вже через три дні Володимир Зеленський підписав документ. Активна позиція освітян, депутатського корпусу, розуміння Президентом важливості законопроєкту для розвитку держави дало позитивний результат: у 2019-2020 навчальний рік освітяни ввійшли з новим законом, баченням перспектив розвитку та шляхів покращення своєї діяльності.

На жаль, при імплементації  в дію закону  органи влади відходять від прописаних в ньому параметрів та джерел фінансування. Урядом приймаються та схвалюються Верховною Радою України протиправні дії (Закон України 2260, Закон України 2299, Розпорядження Кабінету Міністрів України «Питання управління окремими категоріями закладів освіти державної форми власності, що знаходяться у сфері управління Міністерства освіти і науки»), які передбачають передачу вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації з державної у комунальну власність. Таким чином, забезпечення утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів освіти на рівні, достатньому для виконання ліцензійних умов провадження освітньої діяльності та вимог стандартів освіти потрібного рівня, повністю перекладається на місцеві бюджети. Дефіцит місцевих бюджетів призведе до негайного скорочення кількості навчальних закладів. Яскравим свідченням фінансової неспроможності місцевих бюджетів стали трагічні події в Одесі, коли відповідальність за відсутність протипожежних засобів переклали на відповідний місцевий бюджет, який не мав на це коштів. Саме про це  говорили   провідні освітяни   на Всеукраїнській конференції асоціації представників технікумів та коледжів «Місце фахової передвищої освіти в системі освіти України», що відбулась 5 грудня у Києві. На ці факти, за дорученням педагогічних і студентських колективів закладів вищої освіти І-ІІ рівня акредитації Хмельницької області, у колективному листі до Президента України Володимира Зеленського наголошує голова Ради директорів ВНЗ І-ІІ р.а. Хмельницької обл., директор ХПК НУ «Львівська політехніка»   В.В. Овчарук. У листі зазначається, що «користуючись тим, що Ви особисто не в змозі проконтролювати всі рішення щодо освіти, Урядом приймаються та схвалюються Верховною Радою України протиправні дії,… тому звертаємося до Вас особисто, вельмишановний пане Президенте, з проханням не допустити реалізацію злочинної програми з руйнації інтелектуального капіталу держави – освіти України».

Зустрічаючи 2020 рік, освітяни чітко розуміють свою  відповідальність  за майбутнє нашої країни. Отже, наш шлях до позитивних змін в освіті – це широке представництво освітян в органах влади. Вже створено громадську організацію  «Всеукраїнська асоціація працівників вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації». Один із засновників організації, голова ради директорів ЗВО І-ІІр.а. Хмельницької області, директор Хмельницького політехнічного коледжу НУ «Львівська політехніка», доктор  економічних наук, доцент Вадим Овчарук, звертаючись до освітян області, зазначає : «Хто ж, як не ми, найкраще знаємо проблеми фахової передвищої освіти! Хто, як не ми, маємо вказати владі на способи їх вирішення?» Отже, кожному з нас настав час перейнятись відповідальністю за майбутнє Батьківщини  та активно включитись в розбудову власної держави.

© 2015-2022 Хмельницький політехнічний коледж