День пам’яті захисників Донецького аеропорту та всіх загиблих воїнів

НовиниКоментарі Вимкнено до День пам’яті захисників Донецького аеропорту та всіх загиблих воїнів

Сьогодні ми називаємо їх «кіборгами» і досі не розуміємо як звичайні чоловіки, більшість з яких не були професійними військовими, змогли вистояти під шквальним вогнем аж 242 дні. Ці бойові дії тривали з 26 травня 2014 року по 22 січня 2015 року. «Кіборги вистояли, не встояв бетон» – таким було завершення героїчної оборони Донецького аеропорту. Вона стала символом незламності та мужності українських військових. З тих пір 20 січня українці відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту та всіх загиблих воїнів.
22 січня до Хмельницького політехнічного коледжу НУ «Львівська політехніка» на зустріч зі студентами були запрошені «кіборги» зі славетної Деражнянщини – Олександр Михайлюк, Володимир Бондар та міський голова Деражні, що в якості волонтера неодноразово відвідував ДАП, Андрій Ковпак.

Ці люди пішли на фронт добровольцями та пройшли найгарячіші фази військових протистоянь. Їм довелось вести активні бойові дії та хоронити побратимів. Та, здолавши найскладніші випробування, проявивши немислиму людську витривалість, героїзм і незламність духу, вони не налаштовані на довгі розмови про себе, все більше згадують своїх побратимів, зокрема і загиблого під Луганськом та похованого у Деражні нашого випускника Володю Соломчука.
Про героїзм захисників донецького летовища розповідають документальні фільми і книжки. Найвідоміша з них – «АД (Аеропорт Донецьк) 242. Історія мужності, братерства і самопожертви» , яку написав журналіст американської газети «Лос Анджелес Таймс» Сергій Лойко. Він виявився єдиним із зарубіжних журналістів, хто ризикнув поїхати у це пекло і, пробувши там чотири дні, розповісти на весь світ правду про те, що там відбувається. На основі побаченого він також написав художній роман «Аеропорт», який назвав «головною книгою про війну, якої не мало бути і про героїв, які хотіли жити, але вмирали». Достеменно точну цифру загиблих захисників ДАП сьогодні ніхто не може назвати. За різними даними це від 100 до 200 чоловік . 11 з них (також в різних джерелах дані мають розбіжність) – з Хмельниччини. Бібліотекою ХПК в рамках зустрічі з кіборгами була підготовлена скорботна експозиція, на якій представлені портрети 11 загиблих у Донецькому аеропорту хмельничан та книжково-ілюстративні матеріали про оборону ДАП.

Більшість захисників Донецького аеропорту загинули 20 січня 2015 року внаслідок підриву будівлі, коли «не встояв бетон». Саме в цей день загинули деражнянці Василь Григор’єв та командир Іван Зубков, що посмертно отримав звання Народного Героя України. Цей день назавжди залишиться в пам’яті гостя політехніків Олександра Михайлюка. Він один із небагатьох, хто тоді вижив. Отримавши контузію, Олександр Володимирович на довгих 9-місяців попав у полон до сепаратистів.

Про пережите він згадує в інтерв’ю, знятими українськими телеканалами:
Розповідь звільненого кіборга https://www.youtube.com/watch?v=o4P-Y7uNCTY
242 дня пекла: спогади “кіборгів” рік по тому https://www.youtube.com/watch?v=KRc12UCpRYI
Оборона ДАП вже увійшла в історію України як один із найгероїчніших епізодів сучасної війни проти незалежності нашої держави. Всі ці дні українські військові, добровольці, медики та волонтери протистояли навалі російських окупаційних військ та проросійським бойовикам, затято відстоюючи малесенький клаптик української землі. Наразі і сьогодні приходять невтішні новини зі сходу, тож ветерани АТО будь-якої миті готові знову вийти на передні рубежі захисту батьківщини.
Під час заходу у ХПК багато слів вдячності пролунало на адресу всіх, хто в найскрутніші часи став на захист Батьківщини . З найщирішими словами глибокої шани , поваги та вдячності до гостей коледжу звернулись заступник директора з виховної роботи Людмила Багас, викладач предмету «Захист Вітчизни», професійний сапер, гвардії майор Віктор Кушнір, завідувачка бібліотекою Клавдія Фастишевська, викладач математики, активна громадська діячка, волонтерка Людмила Студницька.

Гучними оплесками вітали незламних захисників і присутні на заході студенти груп ПІ -191, ПІ-192, АТ-191, АТ-192, ПМ -181, АТ-172.
Сьогодні кожен свідомий українець вголос чи подумки ще раз скаже слова вдячності нашим воїнам. Вічна пам’ять полеглим героям! Слава живим ! Слава Україні!